Рапан



Рапанът е най-големият черноморски охлюв. Всъщност той не е точно черноморски – до средата на 20-ти век е бил разпространен само в моретата на Далечния Изток. Вероятно прикрепен към дъното на кораби или в техните баластни води, рапанът идва в Черно море. От тук той се разпространява в Азовско море, а по-късно в Средиземно море. В края на 20-ти век рапанът вече достига до бреговете на Америка.

Рапанът е изключителен хищник – храни се най-вече с миди, като ги унищожава в големи количества. Именно навлизането на рапана в Черно море е изправило местната екосистема пред истинска катастрофа – за много кратко време той почти напълно унищожава запасите от черна мида и други видове миди, живеещи в пясъчното дъно. До този момент тези видове не са имали такъв свиреп враг и трудно са успели да се приспособят към присъствието му.

От друга страна тук няма естествен хищник, който да намалява числеността на рапана. Такива видове като него се наричат инвазивни – те се пренасят случайно или с помощта на човека на нови места и местните видове нямат защита. Все пак природата си е казала думата и сега рапанът и останалите видове живеят в относително равновесие. За това е помогнал и човекът, който започва да ловува рапани – те са страхотен деликатес, и това води до намаляване на числеността им. Но събирането му с тралове разрушава морското дъно и така се унищожават местообитанията на стотици други морски обитатели.

Рапанът обитава плитките крайбрежни части и не навлиза в дълбокото, поради ниската температура там. Снася яйца, приличащи на извънземни пашкули, които могат да се видят често прикрепени към камъни, черупки от миди и охлюви.