Приключиха проучванията на луксозната римска вила на морския бряг на п-в Форос, кв. Крайморие
През лятото на 2014 г. екип от РИМ Бургас с ръководител Милен Николов продължи археологическите проучвания на откритата през 2013 г. богата римска вила, разположена на самия западен бряг на полуостров Форос до бургаския квартал Крайморие. Луксозната сграда е част от огромния археологически комплекс на крепостта Порос, включващ крепостна стена, жилищни квартали, административни и пристанищни постройки, епископска базилика и некрополи.
<module="photo" id="1735" maxwidth="485" maxheight="350">
В резултат на проведените археологически разкопки се установи, че римската вила е построена през първата половина на ІІІ в. От нея са разкрити напълно 4 помещения, всички от които са с хипокаустно отопление. Колонките на отоплителното съоръжение под пода на сградата, между които е циркулирал загретият от пещта въздух, са два типа – издялани от камък и във вид на глинени тръби.
Археолозите са убедени, че римската вила е била изключително луксозна. За това свидетелстват откритите мраморни плочки и рамки на прозорците в различни формати, с които са били облицовани стените отвътре. Сградата е била измазана отвън с много фина замазка, която е била боядисана в т. нар. „помпеанско червено” – цветът, с който са били покрити богатите сгради на римския град Помпей в Италия.
Вероятно от средата на ІV в. сградата вече не е била обитавана. В нач. на VІ в. над нея е съществувал комплекс от постройки, от който археолозите проучиха частично две сгради.
Тук беше направено поредното сериозно откритие за 2014 г. Между двете сгради се откри отлично запазена външна тоалетна (латрина) с прилежащия ѝ отходен канал, който се е изливал в морето. Късноантичното съоръжение е демонтирано и ще бъде експонирано в Археологическата експозиция на РИМ-Бургас.
<module="photo" id="1734" maxwidth="485" maxheight="350">
В резултат на проучването на вилата са открити множество находки, между които мраморни плочки и рамки от корнизи, монети, фрагменти от стъклени съдове, цели керамични съдове, върхове от копия и мн. др. В момента те се подготвят за лабораторна консервация.
След приключване на разкопките РИМ-Бургас започна своевременна полева консервация на разкритите структури.
Археологическото проучване, полевата консервация на сградите и лабораторната консервация на находките са финансирани изцяло от Община Бургас. Тя осигури и временна археологическа база – сглобяема постройка, благодарение на което условията за труд бяха на много високо равнище.
Екипът на РИМ-Бургас изразява своята искрена благодарност за оказаната подкрепа.
Предстои след почистването и консервирането на находките те да бъдат представени пред бургаските граждани.
[widget="photo" name="a156" params="albid=156&rows=1&width=490"]
Тагове:
Comments
comments powered by Disqus