На 4 декември, понеделник, от 17:30 ч., в Етнографски музей – Бургас (ул. „Славянска“ 69) ще бъде представена книгата „Византийската керамика от българското Черноморско крайбрежие“. Премиерата ще бъде придружена с презентация. Автор на монографията е д-р Мария Манолова-Войкова, директор на Археологически музей – Варна и доцент в Националния археологически институт с музей – филиал Шумен. Това е фундаментален труд по отношение на най-масовите находки, открити при археологически разкопки. В него за пръв път в българската научна литература се представя и анализира детайлно византийската керамика още от VIII в.
Доц. д-р Мария Манолова-Войкова е водещ изследовател на средновековната керамика на Балканите. Автор е на близо 100 научни студии и статии, свързани основно с керамиката на Византия и средните векове. Преподавала е във Варненския свободен университет, специализирала е византинистика във Виена. Ръководи проучванията на два от знаковите за България археологически обекти – средновековната столица Велики Преслав и крепостта Петрич кале край Варна. Консултант по въпросите на средновековната керамика на разкопките във Варна, Кастрици, Анхиало, Деултум, Акве калиде и мн. др.
Монографията е резултатът от 20 годишното проучване на Мария Манолова на византийската керамика през средните векове от българското Черноморие. Изключително изчерпателно са представени близо 850 керамични съда от 15 музейни колекции от Каварна, Балчик, Добрич, Варна, Несебър, Поморие, Бургас, Созопол и др. Те са класифицирани в 32 категории, за всяка от която е представена богата информация по отношение технологията на изработка и характерните декоративни белези. Анализът е придружен от коментар върху хронологията на установените керамични типове и известните до момента данни за техния произход. Проследен е географският ареал на разпространение на византийския внос в Черноморския район и във вътрешността на българските земи. Към находките със сигурно установен произход във византийските територии се добавят и типове, които са произвеждани в черноморските селища през периода ХІІ ‒ ХІV в. и се придържат към зададените технологични и естетични норми на византийската керамика – един особено ценен принос, при който със сигурност е идентифицирано местно производство на луксозна продукция. Към находките със сигурно установен произход във византийските територии се добавят и типове, които са произвеждани в черноморските селища през периода ХІІ ‒ ХІV в. и се придържат към зададените технологични и естетични норми на византийската керамика.
Изследването обхваща 13 селища от крайбрежната зона и очертава техните търговски контакти през периода VIII – XIV в.
Книгата е насочена към широк кръг от студенти и специалисти – археолози, историци, изкуствоведи и колекционери, които проявяват интерес към византийското изкуство и културата на Западното Черноморие през средните векове.
Книгата ще бъде представена от д-р Милен Николов, директор на Регионален исторически музей – Бургас.
Comments
comments powered by Disqus