Община Бургас участва във втори международен семинар на тема „Туризъм и индустриално наследство“ от проект CHRISTA

  • Начало
  • Новини
  • Община Бургас участва във втори международен семинар на тема „Туризъм и индустриално наследство“ от проект CHRISTA
27 Mar

Община Бургас участва във втори международен семинар на тема „Туризъм и индустриално наследство“ от проект CHRISTA

Вторият международен семинар и учебно посещение на тема „Туризъм и индустриално наследство“ се проведе в град Бурос, Кралство Швеция, в периода 14-16 март 2017 г. Семинарът се проведе в стар индустриален обект, превърнат в Текстилен моден център. Организатори и домакини на събитието бяха Регион Вестра Йоталанд / Вестарвет.

Участници в семинара бяха всички партньори в проект „Роля на културата и културното наследство в развитието на отговорен, новаторски и устойчив туризъм“ (CHRISTA), заедно с представители на заинтересованите страни. Присъстваха и гост-лектор от Европейска федерация на асоциациите за индустриално наследство “E-FAITH”, както и външни експерти от Център за индустриално наследство към Университета в Риека, избрани от Европейска мрежа за културен туризъм.
През първият ден на срещата се проведе учебно посещение в пристанището на град Гьотеборг, по време на което беше представена трансформацията на района, преминала през корабостроителни дейности и стигнала до зона за бизнес, проучвания, образование и модерни жилищни комплекси. Туристическата камара на Западна Швеция представи платформата си за сътрудничество с представители на туристическия бранш в Градския музей на Гьотеборг, а по-късно познавателният тур продължи с посещение на обект с индустриално значение за региона – Melltorps såg. Учебното посещение завърши в град Лимаред, който има дългогодишна традиция в производството на стъкло. Представен беше добрият пример за местна самоинициатива и ангажирането на имигранти в експлоатацията на Културен център и музей към завод за производство на стъклени бутилки, познат като основния доставчик на световноизвестната бутилка за водка „Абсолют“.

Вторият ден започна с презентации на индустриалното наследство в 9-те партньорски региона и техните най-добри практики в популяризирането на възможностите за развитие на културния туризъм.
Външни експерти от Центъра за индустриално наследство към Университета в Риека представиха мястото на изкуството в индустриалното наследство чрез кратък преглед на: международните асоциации, които се занимават с индустриално наследство; съществуващите харти с туристическа насоченост; примери за културни паметници и обекти и тяхното повторно използване за туристически цели. Презентацията беше последвана от информация за това как Риека, Европейската столица на културата през 2020 година, развива индустриалното наследство в града.
Гост-лекторът, господин Адриан Линтерс, Генерален секретар на “E-FAITH” изтъкна връзката между индустриалното наследство и туризма на Европейско ниво и презентира работата на организацията и нейният план за действие през 2018 – Европейската година на културното наследство. Гост-лекторът представи още и работата по проект, който цели да насърчи развитието на туризма, свързвайки го с индустриалното наследство, и да предостави на туроператорите специални инструменти и методологии за увеличаване на туристопотока към обектите с индустриално наследство. Презентацията завърши с препоръки за това как да запазим и разгърнем потенциала на индустриалното наследство, ангажирайки и доброволци.

В този панел Община Бургас представи своя опит и запозна участниците с бъдещите проекти – Зона за свободен достъп на Пристанище Бургас, Магазия 1, Музей на авиацията.
Работната среща продължи в седем групи, които обсъдиха и изследваха индустриалното наследство в участващите региони, фокусирайки се върху потенциала на туризма и индустриалното наследство, както и възможностите за сътрудничество между участниците в туристическия сектор.
Денят завърши с обобщение и изводи от организаторите на семинара, с помощта на външните експерти и представителите на Европейската мрежа за културен туризъм.
Проект „Роля на културата и културното наследство в развитието на отговорен, новаторски и устойчив туризъм“ (CHRISTA) се осъществява с финансовата подкрепа на Европейски съюз, Програма за междурегионално сътрудничество ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2014-2020 и Европейски фонд за регионално развитие.

Тагове:Швеция, CHRISTA

Comments

comments powered by Disqus