На 16.07.2016 г., от 11.00 часа в къща „Тракийски хан” – гр. Созопол се открива съвместна етнографска изложба на Националния исторически музей, РИМ Ямбол и ОКИ „Музеен център“ - Созопол „Цвят и мистика. Костюмът разказва”.
Във възобновената по проект „Созопол - съхраненото културно наследство и културна идентичност през вековете“ къща „Тракийски хан” могат да се видят мъжки и женски народни носии от различни райони на българските земи: Дунавската равнина, Добруджа, Тракия, Родопите, Шоплука, както и на преселници от Беломорска Тракия, Мала Азия и Македония. Те са показани в групи по основни видове: двупрестилчено, сукманено и саяно (за женското) и белодрешно и чернодрешно (за мъжкото) облекло. Показани са и женски метални накити от XVIII – началото на XX век, които са неделима част от украсата на женската носия.
От постелъчните тъкани, които са неделима част от българските традиционни тъкани, са включени вълнени черги и черджета, килимени черги, вълнени и козиняви халища, китеници от различни краища на България. Експонатите са оригинали от сбирки “Традиционни тъкани”, “Традиционно облекло” и “Накити” от фонда на НИМ, както и материали от фонда на ОКИ „Музеен свят” - Созопол.
РИМ Ямбол представя в изложбата мистерията на кукерските игри в Ямболско. Символиката на обичая е насочена към осигуряване плодовитост на земята, здраве на хората, както и към прогонване на злите сили. Архивни снимки от първите десетилетия на ХХ век запознават посетителя със старинни образци на кукерски маски и костюми. Представени са и основните персонажи в кукерската дружина, както и сцени от обредните действия.
В изложбата са показани оригинални кукерски маски и костюми от Ямболския регион, използвани през различни години на ХХ век, както и възстановка на част от обредните действия: заораване, кукерско хоро.
Изложбата ще гостува в град Созопол, „Тракийска къща”, до месец септември 2016 г.
Comments
comments powered by Disqus