„Накитът през вековете – символ на власт или украшение“ е темата на новата изложба в зала „Трезор” на Археологическата експозиция на РИМ-Бургас. Тя е съставена от интересни артефакти от колекциите на няколко от музейните експозиции.
Накитите са важен елемент от облекло през всички периоди на човешкото развитие. Отразяващи социалния статус на носителите им, те дават на изследователите голям обем от информация за историята и промени в живота на предците ни. Наблюдателните посетители ще могат да се запознаят нагледно с тенденциите в развитието на дамските бижута от древността до наши дни.
До златните накити от Античността са представени изящни средновековни обеци ( XI-XIV в.), открити в Бургаски регион, както и кръстове-енколпиони от този период. Показани са и женски накити от Бургаско от края на 19 в. - украшения за глава, шия, за ръце, за кръст – съобразно формите на човешкото тяло и структурата на традиционния костюм. Подбрани са експонати, различни по материал, техника на изработка, орнаменти. Отделните детайли и вглеждането в тях разкриват цял един свят – и конкретен, и абстрактен – заобикалящата ни природа с невероятното й многообразие, отношенията в обществото, мястото на жената в него, символиката на народните вярвания, въображението на неизвестния майстор куюмджия.
Но дали тези накити са само допълнение към облеклото или имат по-специална функция, и дали наистина са принадлежали само на жени? На тези въпроси ще отговорят музейните специалисти в интересна лектория към изложбата.
Елитната експозиция в зала „Трезор“ е допълнена с една голяма колективна находка от с. Звездец, Малкотърновско. Сребърните монети на османските султани Мустафа III (1757-1774), Селим III (1789-1807) и Махмуд II (1808-1839) допълват музейната колекция от домонетни и монетни средства.
Новоизложените артефакти могат да бъдат видени в Археологическата експозиция (гр. Бургас, ул. Богориди 21) от вторник до събота, от 9.00 до 17.00 часа.
Comments
comments powered by Disqus