За втора поредна година Природонаучната експозиция към Регионалния исторически музей Бургас (ул.”К. Фотинов“ 30) ще е домакин на филмов маратон на екологичното кино. В два последователни дни – на 27 и 28 септември желаещите ще могат да видят 10 екологични продукции, заснети в България. Прожекциите са разделени тематично: 27 септември – Защитени видове птици, 28 септември – Българските планини и гори.
Програма:
ДНИ НА ЕКОЛОГИЧНОТО КИНО
27 и 28 септември 2012г.
ПРИРОДОНАУЧЕН МУЗЕЙ БУРГАС
ул. „К. Фотинов” 30
27 СЕПТЕМВРИ – ЗАЩИТЕНИ ВИДОВЕ ПТИЦИ
11 часа – По следите на лешоядите 1 част – 35 мин.
Филмова поредица посветена на опазването на лешоядите в България.
12 часа – По следите на лешоядите 3 част – 30 мин.
Филмова поредица посветена на опазването на лешоядите в България.
13 часа – Международно проучване на реещите се птици – 21 мин.
Филмът отразява проведеното в района на Атанасовско езеро тримесечно научно изследване на есенната миграция на реещите се птици. Три десетилетия след началото на проучването, все още има неразгадани тайни за втората по интензивност въздушна магистрала в Европа – Via Pontica.
14 часа – Казусът „Планински кеклик” – 27 мин.
Във времена, когато понятия като „реинтродукция”, „рестокинг”, “ex situ” и др., изобилстват в методиките за опазването на застрашените видове животни, ловци и природозащитници с общи усилия се опитват да предотвратят изчезването на поредния вид от българската природа.
15 часа – Живото блато
Филмът показва същността а блатото като екосистема, неговото огромно значение за запазване на биологичното разнообразие.
28 СЕПТЕМВРИ – БЪЛГАРСКИТЕ ПЛАНИНИ И ГОРИ
11 часа – Източни Родопи – 30 мин.
Филм за магията на планината Родопи
12 часа – Българската гора – настояще, но дали с бъдеще – 35 мин.
Един тъжен разказ за проблемите пред българската гора. Разглеждат се 7 различни случаи на нарушения: незаконно връщане на гори, палежи, незаконен дърводобив и др.
13 часа – Сезонна миграция на стадата – 40 мин.
Вероятно не сте чували термина – трансхумантия. Този филм разказва за опита на група млади хора да възродят една забравена селскостопанска практика, а именно да се отглеждат животните по трансхуманен начин, т.е. като стада мигриращи от място на място според сезона и наличието на паша.
14 часа – С очите на прилепите – 30 мин.
Филмът ни отвежда сред причудливия, тайнствен свят на лонгозните гори. Такива островчета първична природа от цяла Европа са останали единствено в България.
15 часа – За мечките и хората – 28 мин.
Филм за изследването и опазването на популацията на мечките в България.
Регионален исторически музей Бургас изказва своята благодарност на Алпийски клуб „Еделвайс”, НЛРС „Съюз на ловците и риболовците в България”, Федерация на природозащитни сдружения Зелени Балкани, Сдружение за дива природа „Балкани“, Фонд за дивата флора и фауна и на екипа на Международното проучване на реещите се птици "БУРГАС 2011" за предоставените екологични филми.
Comments
comments powered by Disqus