Кои са били традиционните български занаяти преди век и половина, представя изложба в Историческия музей

  • Начало
  • Новини
  • Кои са били традиционните български занаяти преди век и половина, представя изложба в Историческия музей
28 Nov

Кои са били традиционните български занаяти преди век и половина, представя изложба в Историческия музей

Никулденската програма на Бургаския музей започва с представяне на гостуващата изложба „От ръката тревненска“. Тя ще бъде открита в 17:30 часа на 4 декември 2017 г. (понеделник) в Историческата експозиция, намираща се на ул. Лермонтов № 31.

Изложбата пристига в Бургас от Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна. В нея са представени традиционните български занаяти дърворезба, иконопис, архитектура, които изграждат най-старата художествена школа у нас, възникнала през втората половина на ХVII век. Наред с това, авторите на изложбата - Даниела Дабкова, Ирина Димитрова, Лидия Горанова, Люба Цанева и екскурзовода Константин Малчев описват занаяти, в които тревненци имат приносна роля. Сред тях са розопроизводство, казаслък (декоративен текстилен занаят, работен изключително в Трявна и Одрин от 17 в.), куюмджийство и монетосечене, мутафчийство - занаят, при който именно в Трявна се прави опит да бъде механизирано производството.
В експозицията са изложени и оригинални предмети, майсторски свидетелства, снимки, инструментариум, копирки за икони, проекти за дърворезба и готови изделия, както и информационни табла за представените занаяти. Художественото оформление на таблата е на художничката Ивелина Велинова. Направени са възстановки на зографска и резбарска работилници, както и макети на Даскалова къща и Стария площад.

Освен изложбата пред посетителите ще бъде споделен успешният завършек на тазгодишната кампания на Регионален исторически музей - Бургас за набиране на средства за реставриране на икони. Напълно възстановена е една от най-въздействащите икони на Божията майка, съхранявана в музейния фонд, която до сега можеше да се види само във виртуалната енциклопедия на уебсайта на музея. Голямата икона на св. Богородица с младенеца е изработена от тревненската иконописна школа в края на 19 век и сега ще заеме своето място в иконната зала на Историческата експозиция. Това стана възможно благодарение на средствата, предоставени от Мария Муладжикова, дамите от бургаския "Зонта клуб" и още един дарител, пожелал да остане анонимен.


Тагове:Трявна, Никулденска програма, икони, изложба

Comments

comments powered by Disqus