Бургас кандидатства с традиционния занаят „Плетене на рибарски мрежи“ за живо човешко съкровище

  • Начало
  • Новини
  • Бургас кандидатства с традиционния занаят „Плетене на рибарски мрежи“ за живо човешко съкровище
30 Apr

Бургас кандидатства с традиционния занаят „Плетене на рибарски мрежи“ за живо човешко съкровище

Тазгодишната кандидатура на Регионален исторически музей-Бургас в националната система „Живи човешки съкровища“ е свързана с един от най-традиционните и характерни занаяти за региона - рибарството.

Кандидатурата е озаглавена „Плетене на рибарски такъми – таляни, мрежи и винтери: хилядолетен занаят от Бургаския залив“, а носителят на традиционната дейност е Сталин Илиев и неговите приятели и колеги от Рибарско селище Ченгене скеле.

<module="photo" id="1661" maxwidth="495" maxheight="350">

Кандидатурата на бургаския музей е подкрепена както от Община Бургас, така и от Рибарско сдружение „Морски сговор”, Ченгене скеле, гр. Бургас, с председател Димитър Янчев, който е съдействал за описанието на занаята.

Регионален исторически музей – Бургас е избрал точно тази характерна дейност за местното население, тъй като занаят „плетене на рибарски такъми“ е на отмиране в традиционният си вид. Археологически находки – куки за плетене и тежести за мрежи, намерени на н.Форос край кв.Крайморие, свидетелстват, че занаятът е бил практикуван в Бургаския залив още от дълбока древност.

Главният уредник в отдел „Етнография“ на РИМ-Бургас - Пламена Кирова споделя за кандидатурата: „При изработването на рибарските мрежи все повече навлизат модерни технологии и материали, а старите бързо се забравят. Въпреки това този занаят все още е жив и за наше щастие се практикува в рибарското селище Ченгене скеле. Основната ни цел е този занаят да продължи да съществува в автентичния си вид и не само да продължи, но и да бъде предаден от сегашните му носители на идните поколения. Това е една голяма предпоставка да се съхрани самото рибарско селище Ченгене скеле, защото загинели селището това означава, че и занаятът на тези хора ще изчезне.“

По регламент, кандидатурите в националната система „Живи човешки съкровища“ на регионално ниво се събират в областните администрации до 25 април 2014 година, определя се комисия, която най-късно до 31 май 2014 г. трябва да отсее и изпрати кандидатурите в Министерство на културата. Церемонията по обявяването на регионалните и националните живи човешки съкровища ще се състои в Министерство на културата на 24 юни 2014 г.

Тагове:

Comments

comments powered by Disqus