До около средата на миналия век в Обзор над повърхността все още са се виждали останки от величествените стени на късноантична крепост. За съжаление обаче, както на много други места в България, за съвсем кратко време тези свидетелства за славното минало на селищата не само са изравнени със земята, но заради новото строителство са тотално заличени. С това ясно проличава разликата между реалната действителност и прокламирания български патриотизъм, който трябва да включва и грижите за културно-историческото наследство, като източник на национална гордост.
През последните години в Обзор се наблюдава тенданция за силно сътрудничество между кметството и Музей „Старинен Несебър”. Новооткритите археологически обекти се обявяват навременното, за да се извърши необходимото проучване, финансирано от Община Несебър. В резултат, малко по малко започват да се разкриват следите на някогашната грандиозност на тази крепост, която е била част от великата преграда в Източното Старопланиние изградена от Източната Римска империя за отпор срещу нахлуващите от североизток нови завоеватели. Сред тях са били и нашите предци, които завзели тези територии, за да създадат славната българска средновековна държава. Кои са най-новите разкрития - ще разберете от музейната лектория организирана от Регионален исторически музей Бургас, и представени от археолога Константин Господинов.
Традиционната лектория на Бургаския музей ще се проведе тази събота, 23 ноември, от 11:30 часа в Етнографската експозиция на ул. Славянска 69 (зад църквата „Св. Св. Кирил и Методий“). Входната такса е преференциална – за възрастни 2 лв., а за учащи и пенсионери – 1 лв.
Comments
comments powered by Disqus