На 31 октомври 2010 г. за поредна година ще честваме Международния ден на Черно море, който се превърна в символ на нашата загриженост за чистотата на морето и опазването на неговите обитатели.
Черно море е едно от най-забележителните изолирани морета в света. То се намира на границата на два континента – Европа и Азия. По бреговете му са разположени шест държави: България, Румъния, Украйна, Русия, Грузия и Турция. По крайбрежието му живеят над 16 милиона души. За всички тези хора морето е част от дома им, а никой не желае да гледа как домът му се замърсява, как брегът от дюни и плажове се превръща в бетонна джунгла и как се унищожават природните забележителности. Всички ние искаме море с чисти води и много обитатели, красиви плажове и спокойствие на тях.
Затова на 31.10.1996 година правителствата на Черноморските държави подписват Стратегически план за действие за възстановяване и защита на Черно море. Този ден е обявен за Международен ден на Черно море.
През последните десетилетия по Българското Черноморие са изчезнали няколко вида обитатели. Има данни за видове, които са изчезнали, а днес отново се наблюдават отделни индивиди – но дали са достатъчно добри условията, за да създадат отново популация в Черно море?
Това се отнася за тюлена монах, който е най-застрашеният европейски бозайник. У нас от 1970 до 1990 той се смята за напълно изчезнал. В последните години единични екземпляри са наблюдавани край Маслен нос, Царево, Синеморец и Резово. Обитава пещери, в които в края на лятото ражда малките си. За съжаление размножаването и поддържането на популация на вида по нашите брегове до голяма степен се възпрепятства от строителството, достигнало катастрофални размери в последните години .
В Черно море живеят и три вида делфини - обикновеният делфин, афалината и муткурът. Всички те са защитени видове и са много уязвими от случайно оплитане в рибарски мрежи и замърсяване на водата.
Съобщенията за умрели делфини на брега на морето винаги са шокиращи. Тази гледка кара всеки за миг да забрави ежедневните си грижи и да се запита какво се случва с нашето море, какво да направим, за да го запазим чисто и богато на видове за идните поколения?
В Черно море живеят над 1500 вида живи организми. Нека им дадем шанс да продължат да съществуват, като не унищожаваме дома им.
В Природонаучната експозиция на РИМ – Бургас е създадена специална витрина, посветена на нови видове във флората и фауната на Черно море, които са пришълци през последните години.
Comments
comments powered by Disqus