Регионален исторически музей Бургас се включва и тази година в Европейските дни на наследството със собствена културна програма. Тя започна с научната конференция „Българските бежанци в Бургас и региона 1878 – 1945 г.“ и ще завърши в последния ден на летния сезон - 30 септември (събота) с безплатен достъп до музейните експозиции.
Това е и последният ден, в който посетителите ще имат шанс да видят златните гостуващи изложби в Археологическия музей (Бургас, ул. Богориди 21) - „Най-старото злато в Европа – съкровищата на Варненския халколитен некропол“ от РИМ Варна, „Тракийското съкровище от Борово“ от РИМ Русе и „Съкровището от Надсентмиклош“ от НИМ София.
От 1 октомври експозициите на Бургаския музей ще преминат към зимното си работно време: вторник до събота от 9.00 до 17.00 часа, неделя и понеделник – почивни.
Идеята за „Европейски дни на наследството“ възниква през 1985 г. по време на Втората конференция на европейските министри, отговарящи за архитектурното наследство, организирана от Съвета на Европа в Гранада, Испания. Тогавашният министър на културата на Франция Жак Ланг предлага един успешен френски експеримент за ден на отворените врати до културното наследство да бъде приложен и в други страни на континента.
Днес всички 50 страни, подписали Европейската културна конвенция, са част от инициативата, повишавайки осведомеността на своите граждани за културното многообразие на Европа. С течение на времето Европейските дни на наследството се превърнаха и в механизъм за утвърждаване на обществената роля и значимостта на достигналите до нас културни ценности. В провеждането на Дните се включват активно участници от всички възрасти, като особено внимание се отделя на учениците и младежите. Европейските дни на наследството са съвместна инициатива на Съвета на Европа и Европейския съюз. Министерството на културата на Република България е координатор и основен организатор за страната.
Comments
comments powered by Disqus