На 16 май Бургас беше град на музеите

18 May

На 16 май Бургас беше град на музеите

Повече от 8 хиляди човека посетиха четирите експозиции на Бургаския музей в европейската инициатива "Нощ на музеите 2015" - 16 май.[shrink]

За шест часа от 18:00 до 24:00 часа Бургас се превърна в град на музейната културата, а събитието тази година премина с небивал успех. В него се включиха много официални гости, духов оркестър, фолклорни състави и гости на града, дошли от цялата област, за да видят новите експозиции в музеите.
[widget="photo" name="a187" params="albid=187&rows=1&width=500"]
Стартът на 11-тата Нощ на музеите в Бургас бе даден от заместник-министъра на културата доц.д-р Бони Петрунова в Природонаучния музей, който тази година отбелязва 30 години от създаването си. Юбилеят бе почетен с откриването на новата зала "Фосили" - плод на едногодишна кампания за набиране на средства за създаването й. Сега в нея могат да се видят вкаменени части от видове, населявали региона преди десетки милиони години, между които е и фрагмент от челюстта на мастодонт, разхождал се по централната улица Богориди преди 60 милиона години.

В Археологическия музей кметът на Бургас - Димитър Николов заедно с директора на РИМ-Бургас Милен Николов и редица видни български археолози откриха обновените експозиции "Праистория" и "Древното корабоплаване в Черно море", както и 3 гостуващи златни изложби - „Преславското златно съкровище”, „Златната конска амуниция от с. Ивански, Шуменско” и „Златото на северните траки: съкровищата на РИМ-Ловеч”. Броени минути след отварянето на залата трезор пред нея се образува опашка от желаещи да разгледат, която продължи повече 3 часа.
Програмата продължи с две гостуващи изложби за летния сезон.

В 19:00 часа, в Иконната зала на Историческия музей бе открита изложбата "Просфора. Хляб и литургия" на Националния етнографски музей към БАН. Тя бе представена от три титулувани дами от научните среди. Авторът на изложбата доц.д-р Иглика Мишкова, зам.министърът на културата и водещ специалист по средновековна археология доц.д-р Бони Петрунова и зам. областният управител и регионален представител на БАН доц.д-р Севдалина Турманова откриха уникалната изложба, показваща повече от 100 дървени печата за ритуален хляб.

Точно в 19:30 часа в двора на Етнографския музей се разнесе уханието на маслодайната българска роза. Гостуващата изложба от Исторически музей "Искра" Казанлък - "С аромат на казанлъшка роза в Бургас" представя инвентар за розобер и розопреработка - основен поминък в т.нар. Долина на тракийските царе.

Тагове:

Comments

comments powered by Disqus