Как се е създала самодейната опера в гр. Бургас
Преди 9.IX.1944г. историята на музикалния живот в Бургас е оскъдна. Няколко музикални дейци правят опити да подготвят оперни спектакли /основно творби на Маестро Георги Атанасов и на местния композитор Върбан Върбанов/. Това са единични прояви – без особени резултати.
Непосредствено след 9.IX. 1944г. се създават самодейни хорове, ансамбли, театрални и танцови състави. Съществуващият дотогава любителски симфоничен оркестър в Бургас се превръща в Държавен симфоничен оркестър. Създават се градски представителен хор, куклен театър и др.
Възниква необходимостта от изграждането на голям културен институт като операта - израз на нарасналите културни нужди на бургазлии. С голям успех се изнасят съвместни концерти на Държавния симфоничен оркестър и Филхармоничен хор. Това доказва, че в Бургас по това време съществуват достатъчно сили и опит, воля и желание, за да се създаде самодейна опера. Осигуряват се средства и започва подготовката на операта „Травиата” от Джузепе Верди. Провеждат се конкурсни изпити за солисти, хор и балет. Явяват се над 180 самодейци от художествените колективи в града. Изработени са план – програми за работа, осигурено е помещение за репетиции.