Делфини



Делфините изглеждат като големи риби, но всъщност са бозайници. Те принадлежат към групата на Китоподобните. В Черно море има три вида делфини:
1. обикновен,
2. афала
3. морска свиня (муткур) - реликтен муткур



Те много си приличат, но и се различават по дължина, тегло, форма на муцуната и формата на плавниците. Най-голяма дължина достига афалата до 3,7 м, а най-малък е муткурът само 1,7 м (колкото възрастен човек). Най-много тежи пак афалата - до 200 кг (рядко и до 400 кг), а муткурът - едва до 65 кг.

Имат гладка, изглеждаща като гумена кожа. Обикновено са оцветени в смесица от черно, бяло и сиво. Делфините лесно се различават от рибите по хоризонталната си опашка - при рибите тя е вертикална. Делфинът трябва да излезе на повърхността на водата, за да вземе въздух. Могат да се гмуркат до 240 м и да остават повече от 8 минути под вода.

Дишат през една ноздра, разположена на върха на главата.
Делфините са изключително интелигентни и много игриви. Често от брега могат да се наблюдават грациозните им скокове или удивителния синхрон, с който придружават понякога лодките в морето. Те живеят заедно в групи, в които се грижат за малките. Използват звуци, за да общуват помежду си. Един особен вид звуци, недоловими за човешкото ухо, им служат да се ориентират. Делфинът издава звук, който се отразява в подводни предмети - риби, скали, препятствия, и връщайки се при животното, то знае къде се намират.

Делфините са много уязвими животни. Често се заплитат в рибарските мрежи. Шумът от витлата на корабите и подводното сондиране, замърсяването, нарушаването на местообитанията им и намаляването на количеството и видовете риба са най-големите опасности за тях. Ето защо всички видове делфини са застрашени от изчезване и защитени от закона.

Брошура „Делфините — приятели на хората в морето“

Листовка „Делфините, морето и общото ни бъдеще“

Флаери с различните делфини

Делфини за оцветяване