Перуника, Ирис (Iris)

Перуника, Ирис (Iris)



Перуниките, или Ирисите (названието идва от латинското име на рода – Iris) са красиви тревисти растения, които заради големите си ароматни цветове често се използват в озеленяването на градини и паркове или украсяват дворовете на къщите и междублоковите простраства.
Родът Перуника (Iris) се отнася към семейство Перуникови (Iridaceae), включващо многогодишни цъфтящи растения, разпространени в различни климатични пояси, като най-много видове се срещат в Южна Африка, Средиземноморието и Азия. Някои представители на рода притежават лечебни свойства, тъй като съдържат сапонини, алкалоиди и етерични масла. Подземният орган на различните видове от род Перуника може да бъде коренище, луковица или грудколуковица. Листата са дълги, приосновни, мечовидни или линейни, с успоредно жилкуване и също имат декоративна стойност. Цветове са единични или в сенниковидни съцветия; едри, ярко обагрени, с шестделен околоцветник разположен в два кръга. Венчелистчетата от външния кръг са наведени надолу, а вътрешните са изправени и завити навътре. Опрашват се от насекоми.
В България естествено разпространени са няколко вида, като някои са редки и са включени в Червената книга на България.
Повечето видове предпочитат тревисти и сухи местообитания, но има и такива, които растат по заблатени, мочурливи и влажни места - блатна перуника (Iris pseudacorus) - или се срещат в храсталаци и дъбови гори - например синтенисиевата перуника (Iris sintenisii).
Някои видове цъфтят през април и май, а други - през май и юни.
За диворастящите видове е характерна синя, лилава или жълта багра на цветовете. Синтенисиевата перуника и сибирска перуника (Iris sibirica) имат сини или виолетови цветове. На блатната перуника цветовете са едри, жълти. Докато при дребна перуника (Iris pumila), при ароматната перуника (Iris suaveolens ) и при Райхенбахова перуника (Iris reichenbachii) се срещат представители с жълти, виолетови и сини цветове. При култивираните сортове перуника, разнообразието от багри е по-голямо – освен изброените краски, се срещат представители, оцветени и в кремаво, бяло или розово (както и различни техни нюанси, включително тъмно кафеви и черни).
Интересен е и произходът на името на рода Iris – на латински идва от названието на древногръцката богиня на дъгата Ирида, и може би е намек за голямото разнообразие от цветове на представителите му. А българското родово название идва от легендата за самодивата Перуника, в която се влюбил бог Перун, заради красотата и добротата й.
Според народните поверия, мома, която е закичена с китка от перуника, омагьосва всички момци. Българите от векове вярват в силата на цветята. Затова винаги в народните ни традиции цвете се дава за здраве, за обич, за хубост, за дълголетие.

Автор: Божана Рибарова