Любопитни експерименти пред Археологическия музей за Нощта на учените на 27 септември

  • Начало
  • Новини
  • Любопитни експерименти пред Археологическия музей за Нощта на учените на 27 септември
25 Sep

Любопитни експерименти пред Археологическия музей за Нощта на учените на 27 септември

13-тата поредна Европейска нощ на учените пристига в Бургас на 27 септември с 14 разнообразни събития, които ще се проведат на 4 различни локации в града. Инициативата в морския град ще бъде открита в зала 2 на Експозиционен център "Флора" от 18.30 часа в петък с интересни презентации и дискусии на доказани български учени.

Сред тях ще бъдат проф. д-р Севдалина Турманова, доц. д-р Георги Бърдаров, Антонина Атанасова и д-р Димитър Желев, които ще разкажат на бургазлии коя е тихата заплаха за човечеството, как се развива глобализацията и мултикултурализма, какво е бъдещето на Европа, какво представлява регенерацията на градското пространство, как се случва преходът към интелигентен град и коя е новата обвивка на Земята.

В Нощта на учените Археологическия музей в Бургас ще отвори врати от 18.00 до 21.00 часа, за да представи пред бургазлии щандове с експерименти, демонстрации и опити. На един от щандовете ще бъдат показани различни географски карти, компаси, глобуси и пъзели. Щандът "Космически предизвикателства за деца" ще разкрие пред най-любознателните космически технологии и разработки. Друг от щандовете ще демонстрира какво са композитните материали, как работят големите мелници в праховата металургия.

Химиците от Корпуса за бързо гърмене при Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Климент Охридски" ще покажат чудесата на химията отблизо и със своите зрелищни опити и експерименти ще убедят всички гости, че са истински магьосници.

Тази година в Европейската нощ на учените ще се включат и децата от две бургаски училища. В СУ "Константин Преславски" ще се проведе бургаска Географиада - интерактивно отборно състезание за ученици от община Бургас. От 16.30 часа ще се проведе обучение с цел повишаване на професионалната квалификация на учителите по география и икономика по въпросите, свързани с климатичните промени.

Научни опити в областта на физиката и химията ще представят учениците от клуб "Млад учен" към ОУ "Иван Вазов" в кв. Банево, с ръководител Недялка Недялкова. Целта на тези демонстрации е светът на науката да стане по-близък и разбираем за децата.

Идеята на инициативата Европейска нощ на учените е да докаже, че наука има навсякъде около нас и е еднакво важна за всички ни, независимо от възраст и занятие, а учените са хора с изключително вълнуващи професии.

Проектът REFRESH (Relate, Experience, Find Research Everywhere and Share) за Европейска нощ на учените в България се финансира от Европейската комисия по дейностите "Мария Склодовска-Кюри".

Програмата на Европейска нощ на учените` 2019 в Бургас се осъществява в партньорство с Община Бургас, Регионален исторически музей - Бургас, СУ "Епископ Константин Преславски", Българско географско дружество, ПК "Мусагена", Корпус за бързо гърмене и образователна програма "Космически предизвикателства".

Европейската нощ на учените се провежда едновременно в цяла Европа в последния петък на месец септември. Тази година програмата на проекта REFRESH за Европейската нощ на учените на 27 септември включва редица събития, които свързват науката с културата и обхваща повече от 150 събития, които ще се проведат на над 50 места в цялата страна.


Програма:


Локация: ОУ "Иван Вазов" - кв. Банево

14:00-14:30

Лаборатория REFRESH:

Клуб "Млад учен" при ОУ "Иван Вазов"

Учениците от клуб "Млад учен" към училището, с ръководител Недялка Недялкова, представят научни опити в областта на физиката и химията. Целта на тези демонстрации е светът на науката да стане по-близък и разбираем за децата.


Локация: Археологически музей Бургас

18:00-20:00

Магия REFRESH:

Щандове с експерименти, демонстрации и опити

В Археологическия музей на Бургас

Вратите на Археологическия музей в Бургас ще бъдат отворени за жителите и гостите на града в рамките на програмата за Европейска нощ на учените;



Географски хоризонти с Географ БГ

Демонстрационен щанд с географски карти, компаси, глобуси, пъзели и други;



Космически предизвикателства

Щанд на образователна програма "Космически предизвикателства за деца" с демонстрации на космически технологии и разработки;



Композитни материали

Какво са композитните материали, как работят големите мелници в праховата металургия и как от тях се получават суровини за металните матрични композитни материали? Отговорите ще научите от д-р Йована Ружич, стипендиант по програма Мария Склодовска-Кюри, работеща по проекта DeMoMet в Института по информационни и комуникационни технологии към БАН;



18:00-21:00

Химически чудеса с Корпуса за бързо гърмене

Химиците от Корпуса за бързо гърмене при Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Климент Охридски" ще покажат чудесата на химията отблизо и със своите зрелищни опити и експерименти ще ви убедят, че са истински магьосници.



Локация: СУ "Епископ Константин Преславски"

14:00-16:00

Наука в града REFRESH:

Бургаска Географиада

Интерактивно отборно състезание за ученици от община Бургас по формата брейнринг. Отборите се регистрират предварително в сайта на Географ БГ (www.geograf.bg).



16:30-17:30

Наука в града REFRESH:

Климатичните промени и географското образование

Обучение с цел повишаване на професионалната квалификация на учителите по география и икономика по въпросите, свързани с климатичните промени.

Събитието е подходящо за учители по география. Повече информация можете да намерите на сайта на Географ БГ (www.geograf.bg)



Локация: Експо център "Флора"

18:30-18:45

Наука в града REFRESH:

Откриване на Европейска нощ на учените 2019

Церемония по официално откриване на REFRESH: Европейската нощ на учените 2019 в Бургас.



Наука в града REFRESH:

Серия от представяния, презентации и дискусии на учени в зала 2



18:50-19:30

Полимерните замърсители - тихата заплаха за човечеството

Научнопопулярна презентация от проф. д-р Севдалина Турманова за приложението на полимерите като доказани високотехнологични материали и опасностите от тях като замърсители на околната среда;



19:30-20:30

Глобализация, мултикултурализъм и бъдещето на Европа

Доц. д-р Георги Бърдаров споделя за културното разнообразие в Европа и предизвикателствата през XXI век, свързани с мултикултурализма;



20:30-21:00

Регенерация на градското пространство и преход към интелигентен град

Антонина Атанасова разказва за възстановяването на изоставени градски пространства в контекста на развитието на "умни" градове;



21:00-21:30

Пластмасосфера - новата обвивка на Земята

Д-р Димитър Желев за замърсяването с пластмаса в света и предизвикателствата пред човечеството и дивата природа.

Тагове:

Comments

comments powered by Disqus