Проект на отдел „Етнография” към Регионален исторически музей Бургас бе одобрен за финансиране от Програма „Културно наследство“ - подпрограма „Нематериално културно наследство”, която е част от Национален фонд „Култура”. Идеята на музейните специалисти носи интересното заглавие „Старите рибари в търсене на онлайн чираци” и свързва два много различни свята – този на необятната морска шир и плетени мрежи с дигиталната информация и световната мрежа Интернет.
За целта ще бъдат създадени дигитални-видео уроци, които ще осигурят възможност за популяризирането на рибарските практики от българското Черноморие сред хора от цял свят. Те ще се превърнат и в мост между рибарските общности от различни краища на Европа, борещи се за съхранение на занаята. С помощта на модерните технологии за трансмисия и визуализация, ще се създаде основа за запазването на автентичните рибарски практики и предаването им към младите хора.
Преди година кандидатурата на РИМ Бургас „Плетене на рибарски такъми – таляни, мрежи и винтери: хилядолетен занаят от Бургаския залив” бе вписана като елемент в Националната листа на елементите на нематериалното културно наследство на Министерството на културата. С това музеят и сдружение „Морски сговор“ се ангажираха със съхраняване и популяризиране на традиционния занаят от рибарско селище Ченгене скеле. В търсене на начини това да се случи, музейните специалисти са установили, че най-достъпният и устойчив начин за съхранението на знанието за тънкостите на занаята в нашето съвремие е чрез дигитализация (заснемане на основни практики и такъми, създаване на видео уроци). Така не само ще бъде привлечено вниманието на младите хора от Дигиталната ера, но ще се даде и достъп до автентичното рибарство, което често остава твърде далеч от съвременните технологии.
<module="album" id="159" width="810" height="600" cell_height="150" cols="4" image_crop="1" crop_color="0,0,0">
Comments
comments powered by Disqus