Предотвратяване на злонамерени действия срещу движими и недвижими паметници на културата, превенция на износа на културни ценности зад граница и проблеми при опазване на културното наследство в Бургаския регион бяха водещите теми в дискусията, която се проведе под шапката на Регионални академичен център на БАН в Културен център „Морско казино“.
„Радвам се, че зад поставените въпроси стои отговорен екип, който търси отговори и решения за действие. В нашия град институциите си взаимодействат отлично. Нека останем в челните редици на страната в опазване на културното-историческо наследство на региона“, каза в приветствието си Вълчо Чолаков – областен управител на Бургас.
Акцент в програмата на работната среща бе дигитализацията на музейните фондове с фокус върху превенцията на криминални посегателства. Отношение по въпросите взеха Яни Толев – началник на отдел „Рентгенови системи“ в Митница – Бургас, Николай Стоилков – началник отдел „Икономическа полиция“ в ОДВР Бургас, Милен Николов – директор на РИМ Бургас, Асен Петров от ГДБОП Бургас, проф. Р Павлов и д-р Детелин Лучева от Института по математика и информатика на Българската академия на науките.
„Науката се разчупва. Много е важно ентусиазмът от откритието да бъде запазен, културните ценности да бъдат съхранени, да се говори на достъпен език. Бургас не е бил малко рибарско селище, а територия на културно развитие. Непрекъснатите доказателства за това са лековитите минерални извори Акве Калиде – Термополис, Форос, римската вила край крепостта Порос и други.“ Това сподели при откриването на срещата зам.-кметът по европейски политики и околна среда в Община Бургас Руска Бояджиева.
Ролята на иновативните технологии за опазване на културното наследство е темата, която обедини участниците в дискусията. По нея във втората част на срещата взеха отношение д-р Янислав Желев от Бургаския свободен университет и Радосвета Стюърт от Регионалния исторически музей. Модератор на събитието бе проф. Севдалина Турманова – зам.-областен управител на Бургас.
В дискусията активно се включиха директорите на музеи в Бургас, Несебър и Средец. От техните изказвания стана ясно, че всяка една община в бургаския регион има различни проблеми във връзка със запазването на културните ценности и те най-често произтичат от демографските характеристики. Друг основен проблем, който бе очертан, е неразбирането и непознаването на нормативната уредба, която урежда опазването и издирването на културното наследство.
Интересни данни за разкрити иманярски случаи, разкри Николай Стоилков – началник отдел „Икономическа полиция“ в ОДВР Бургас. Според него основен проблем за Бургаски регион е липсата на достатъчно регистрирани експерти, които да могат да направят оценка на откритите предмети при акции на органите на реда.
Асен Петров представи дейността на ГДБОП и техните препоръки за добри практики при дигитализацията на артефакти, които могат да бъдат обект на кражба от фондовете на музеите. В допълнение към неговите препоръки бяха показани технологии за дигитализация, които са разработени от Института по информатика и математика на БАН.
Проф. Радослав Павлов и д-р Детелин Лучен показаха множество иновации, създадени специално за популяризирането и опазването на българското културно наследство. Като пример за това бе показана технологията за дигитална библиотека с икони на РИМ Бургас. Тя бе внедрена преди 2 години по проект на Бургаския свободен университет за Офис за технологичен трансфер.
В кръглата маса участваха още инж. Виолета Илиева – началник на РИО – Бургас, Мария Бенчева – директор на Регионалната библиотека, Данка Георгиева – директор на Държавен архив – Бургас, Владимир Крумов – зам.-областен управител, общинските съветници Петко Георгиев и Веселин Пренеров, Евелин Кузманов – управител на Областния информационен център, и други.
<module="album" id="235" width="810" height="600" cell_height="150" cols="4" image_crop="1" crop_color="0,0,0">
Comments
comments powered by Disqus