Европейска нощ на учените 2012 г. в Бургас

26 Sep

Европейска нощ на учените 2012 г. в Бургас

[img left]http://www.burgasmuseums.bg/uploads/old/images/misc/BFU-web.jpg[/img]За трета поредна година Регионален исторически музей – Бургас е партньор на Медицински университет - Пловдив и участник в Европейската нощ на учените. Другите партньори, които ще участват в Нощта на учените в Бургас са Бургаски свободен университет и Община Бургас. Тя ще се проведе на 28.09.2012 г. /петък/ в Бургаски свободен университет. Тази проява е по линия на Седма рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие, подпрограма „Хора”.
Фокусът на инициативите е в съзвучие с Европейската година за активно остаряване и солидарност между поколенията.

ПРОГРАМА:

28.09.2012 г. 16.30 ч., Параден вход на БСУ
ОТКРИВАНЕ

28.09.2012 г. 16.45 ч., Параден вход на БСУ
ДЕМОНСТРАЦИОННО СЪСТЕЗАНИЕ СЪС САБИ

Фехтовката, като спорт за всички възрасти – от 5 до 75. Академия „Васил Етрополски” ще демонстрира ползите от този активен „академичен” и „сърдечен” спорт за активното стареене.

28.09.2012 г. 17.00 ч., Параден вход на БСУ
„ИНИЦИАТИВА НА ВЪЗРАСТ”

Представяне на бизнеси свързани със здраве и активно стареене, стартирани от хора на възраст.

28.09.2012 г. 17.15 ч., Параден вход на БСУ
ЗАБРАВЕНИТЕ БЪЛГАРСКИ ТРАДИЦИИ

Представяне на традиции и обичаи от автентичен характер.
Регионалният исторически музей – Бургас заедно с НЧ „Просвета”, с. Люляково ще покаже предсватбения ритуал „Меденик” – приготвянето на пита, с което се поставя същинското начало на българската сватба. Три поколения от с. Люляково участват в нейното замесване, което символизира предаването на традициите и смесването на двата рода.

28.09.2012 г. 18.00 ч., Библиотека на БСУ
НАУЧНО ‘КАФЕНЕ’

Творчески разговор за отношението към стареенето в различните култури и епохи.
Ще бъде показан за първи път документалният филм „Международно проучване на реещите се птици – Бургас 2011” за един от големите феномени в природата – миграцията на птиците. Филмът разказва за 30-годишното предаване на традицията на орнитолозите на децата, които днес са новите пораснали изследователи.
Регионален исторически музей – Бургас

[url=uploads/old//nosht-na-uchenite-burgas-2012.pdf]Отчет за Нощта на учените 2012, Бургас[/url]