• Бургаският музей ще финансира проектирането на реставрационни дейности по програма на МК
05 Jun

През месец март РИМ - Бургас кандидатства пред Министерството на културата на Република България по сесия за извършване на специализирани консервационно-реставрационни дейности за недвижимо културно наследство, програма 1: "Опазване на недвижимото културно наследство 2021 г.". От 80 проекта са одобрени едва 20, едни от които е този на РИМ - Бургас за проектиране на цялостен ремонт на сградата на Исторически музей - гр. Бургас, на ул. "Лермонтов" №31. Планира се да се изготви технически проект за нов покрив, дренаж, фасади, огради, фондохранилище, озеленяване, консервация на зидове и колони от айтоски камък. Отпуснатата сума е в размер на 9960 лв. След изготвянето на проекта предстои и съгласувателна процедура в Националния институт за недвижимо културно наследство, понеже сградата на Историческия музей е недвижима културна ценност от местно значение.
Старинната къща на три етажа, в която се помещава музея, е построена от гръцкия търговец Ахилея Йоанидис през 1901 г. През 1981 г. е предоставена на Бургаския музей.