Изключително запазена пътна настилка-калдъръм от XIV век бе разкрит при археологическото проучване на крепостта Русакострo. Разкрити са част от входа на крепостта, западната стена и една от бойните кули, чиито монументален градеж е запазен на височина 3 м. Археолозите предполагат, че именно по този 7-вековен калдъръм е минавал българският цар Иван Александър, както и други царе и императори.
Археологическите разкопки се извършат от екип на РИМ Бургас с научен ръководител Милен Николов и зам.-ръководител Доротея Гюрджийска. Археолозите ще концентрират работата си върху разкриване на централния вход, вътрешността на бойната кула и цитаделата на крепостта.
За първи път финансирането за археологическите проучвания идва целево от бюджета на Община Камено, която си е поставила за цел да превърне обекта в атрактивна туристическа дестинация. За 2016 година тя е осигурила 33 000 лева, към които се добавят още 5 000 лева държавна субсидия от Министерството на културата. Планира се след приключване на археологическия сезон да се пристъпи към консервационно-реставрационни работи на разкритите структури.
Благодарение на Община Камено е благоустроен пътят до крепостта, а за археолозите са осигурени всички необходими удобства. Жители от с. Русокастро и с. Желязово също дадоха своя принос за спокойната работа на проучвателския екип.
От 2006 г. Бургаският музей системно проучва крепостта Русокастро, намираща се на 2 км от едноименното село в община Камено. В резултат е разкрита най-голямата крепост в днешна Югоизточна България, с площ от 50 дка, укрепена с двойни крепостни стени и цитадела. Крепостта се споменава многократно в историческите извори от ХІІ-ХІV в.
<module="album" id="232" width="810" height="600" cell_height="150" cols="4" image_crop="1" crop_color="0,0,0">
Comments
comments powered by Disqus