Нов проект развива археологическия и туристически потенциал на “Акве Калиде”

  • Начало
  • Новини
  • Нов проект развива археологическия и туристически потенциал на “Акве Калиде”
09 Nov

Нов проект развива археологическия и туристически потенциал на “Акве Калиде”

Проектът “TOGETHER (ЗАЕДНО): Общото културно наследство без граници” получи одобрение за финансиране. Той подготвен съвместно от Регионален исторически музей – Бургас и Регионален директорат за култура и туризъм – Къркларели, а общият бюджет е близо един милион лева.

Новината дойде след третото заседание на Съвместния комитет за наблюдение на Програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег - ИПП България – Турция 2014 – 2020 г., за одобряване на проектите, предложени за финансиране. От подадените в рамките на поканата 195 проектни предложения положителна оценка за административно съответствие и допустимост получиха 116 проекта. Общо 39 проекта преминаха оценка за техническо съответствие и качество и бяха предварително одобрени за финансиране от Съвместния комитет за наблюдение.

Проектът на Бургас – Къркларели е насочен към подобряване капацитета в областта на културата и туризма в трансграничния регион чрез големи инвестиции във важни подобрения на 2 ключови туристически обекти - Акве калиде - Терма в Бургаските минерални бани и скален манастир Св.Никола – Къикьой. Двата обекта са стратегически за туризма в трансграничния район, а подобряването на тяхната атрактивност, улесняването на достъпа до тях и популяризирането им чрез въвеждане на съвременни информационни и комуникационни технологии, ще допринесат за запазването на общото културно-историческо наследство.

Ключовите дейности по проекта от българска страна обхващат втория етап на консервация и реставрация на археологически обект Късноантична и средновековна крепост Акве калиде - Терма. От турска страна се предвижда реконструкция на път за достъп до културно-историческия обект манастир Св.Никола край Къикьой.
Проектът ще завърши с организирана и международна научна конференция, на която ще бъдат поканени специалисти в археологията, консервацията и реставрацията на културно наследство.
От 2008 г. Регионален исторически музей Бургас проучва системно Акве Калиде, който е най-големият археологически обект в община Бургас.




Тагове:Турция, ИНТЕРРЕГ, акве калиде

Comments

comments powered by Disqus