“Ньойският мирен договор 99 г. по-късно” е предмет на музейната лекция тази събота - 24 ноември. Уредникът от Историческата експозиция Владимир Анигностов ще обобщи значението на договора, представяйки информация от оригинални музейни материали.
Ньойският мирен договор е част от Версайската система от договори, поставили край на участието на България и съюзните й Централни сили в Първата световна война. Подписан е от българска страна, под огромния натиск на Съглашението, от министър-председателя Александър Стамболийски на 27 ноември 1919 г. в кметството на парижкото предградие Ньой сюр Сен. Ратифициран на 15 февруари 1920 г., договорът в следващия един век се оказва най-решаващ с тежките си последствия за националната ни съдба. От днешния поглед на историците и в духа на европейското разбирателство, някои от последиците на договора се осмислят като поправими или подлежат на историческо изясняване и мирна реабилитация от всички държави наследници на воюващите страни.
Традиционната съботна лекция в музея е с начален час 11:30 ч., в залата за презентации на Природонаучната експозиция (ул. „К. Фотинов” 30). Входната такса е преференциална – за възрастни 2 лв., а за учащи и пенсионери – 1 лв.
Comments
comments powered by Disqus