Скумрия



Черноморската скумрия е неголяма риба, достигаща до 30 см дължина и до 260 г тегло. Рибите, които живеят в Средиземно море и Атлантическият океан, са много по-едри – достигат до 65 см дължина и над 3 кг тегло. Скумрията е част от голямо семейство, към което спадат още рибата тон и паламудът. Тя е грациозна, с тънко цилиндрично тяло, множество плавници и дълбоко врязана опашка. Благодарение на това е отличен, бърз и маневрен плувец. Тялото ѝ е украсено със синьо-зелени ивици отгоре и блестящо сребристо коремче. И това не е случайно – по този начин рибите се ориентират една спрямо друга в многобройните пасажи, в които живеят. Ако погледнете отстрани един такъв пасаж ще видите удивителния синхрон на рибите в него.

Скумрията обитава откритото море и извършва сезонни миграции – зимата прекарва в Мраморно море, където се размножава, а напролет навлиза за изхранване в Черно море. Тя се храни със зоопланктон и дребни риби – хамсия, сафрид, цаца. Самата тя е храна на акули, риба тон, делфини и някои птици.

Скумрията е ценен вид риба, който човекът използва от дълбока древност за храна. Прекомерното улавяне, замърсяването, корабоплаването в Босфора са причини скумрия вече много рядко да се среща в Черно море. Тя е включена в Червената книга на България като критично застрашена от изчезване.