ВНИМАНИЕ! ЗАСТРАШЕНИ ВИДОВЕ!
Червената книга е документ, които описва състоянието на видовете, които се срещат в дадена територия – например България, Черно море, Европа и т.н. Кориците ѝ обикновено са червени, за да привличат вниманието на хората за опасността от изчезване на видовете, откъдето идва и името ѝ.
Червената книга на Република България е списък със застрашени, изчезващи и изчезнали биологични видове, живеещи на територията на България. Идеята за издаването на Червена книга е на бележития зоолог Николай Боев, а първото ѝ издание е от 1984 г. Така ние ставаме една от първите страни в Европа, в която се издава такъв научен труд. Интересът към книгата е толкова голям, че за по-малко от две години всички екземпляри са разпродадени, а после се превръщат в антикварна рядкост. Вече има второ издание на Червената книга на застрашените растителни и животински видове в България (от 2012 г.). Описаните в нея биологични видове са приоритетни за опазване в задължителния за България европейски проект Натура 2000.
Днес Червената книга е разделена на три тома:
Том I – растения и гъби,
Том II – животни (гръбначни и безгръбначни)
Том III – местообитания.
Към момента в списъка попадат 808 вида растения и гъби, 287 вида животни и 166 типа местообитания. Видовете са разпределени в 7 категории на застрашеност: изчезнали, критично застрашени, застрашени, уязвими, почти застрашени, слабо засегнати и с недостатъчно данни.
Червената книга е резултат на дългогодишен труд от над 200 учени, специалисти и природозащитници от цялата страна. България е шестата държава в света, събрала в Червена книга застрашените от изчезване растения, животни и местообитания. В Червената книга са вписани 2 кръглоусти и 22 костни риби.