Бойният път на 24-ти пехотен Черноморски полк

Бойният път на 24-ти пехотен Черноморски полк



Бойният път на 24-ти пехотен Черноморски полк през „Европейската” I-ва световна война

Из „История на 24-ти пехотен Черноморски на Н. В. Царица Елеонора полк в Балканската, Междусъюзническата и Европейската войни 1912-1913 и 1915-1918 год.”
– Ген. о. з. Йордан Венедиков

(част 1, с продължение)


В отминалата Междусъюзническа война, България изпитва отношенията си с всички държави, с които е имала близки или далечни интереси. От Русия, в онзи исторически момент – 1913 г., въпреки чувствата на братство и признателност, българският народ остава горчиво разочарован. И това е съвсем закономерно заради явната руска подкрепа за сръбската кауза и незачитане на съюзните договорености между България и Сърбия. Англия и Франция солидаризират позициите си с Русия. От другата страна на очертаващото се европейско Съглашение стоят Германия и Австро-Унгария, но и те, при сключването на мира в Букурещ, също се отвръщат от България – въпреки изгодата, която очакват от разрушаването на Балканския съюз. България, оставена сама на себе си, се убеждава, че не може да разчита нито на съседите си, нито на великите сили.

Българският народ свива бойните си знамена за по-благоприятни дни, които няма да закъснеят.

През 1914 г., на 28 юни, убийството на Франц Фердинанд – австро-унгарски престолонаследник, става повод Дунавската монархия да обяви война на Сърбия. Това предизвиква реакция и мобилизация в Русия, в защита на сърбите, и на Германия, като основен съюзник на австрийците. Скоро, в съглашение с Русия, към пламналата война се присъединяват Англия и Франция. До пролетта на 1915 г. във военния конфликт се включват Турция – на страната на Централния съюз (Германия и Австро-Унгария), а Италия се присъединява към Съглашението...

Изтегли цялата статия в електронен вариант >>
Автор: Владимир Анигностов, уредник, РИМ-Бургас

Схема на придвижването и граничния бой при Крива Паланка, 30.IX-3.Х.1915 г.

<module="photo" id="1986" maxwidth="480" maxheight="400">