• Усетете духа на древността с реплики на оригинални чаши за вино от Древна Гърция, Рим и Средните векове, които Ви очакват в Археологически музей Бургас
20 May

Чашите са творчески реплики, изцяло ръчна изработка, и са дело на реставратора на Регионален исторически музей – Бургас Иван Арабаджиев. За модел са използвани оригинални артефакти от древногръцката, римската и средновековната епоха, открити при разкопки на Бургаските археолози. Те са предназначени за първоначалната си цел – а именно, за пиене на вино. Всяка една от тях е произведение на изкуството – не е фабрично изработена, а източена на грънчарско колело, ангобирана, гравирана и изпечена два пъти. Използвани са различни техники, включително и сграфито.

Чашите са представени в Археологическия музей (бул. Богориди №21). Те могат да бъдат закупени от посетителите още в Нощта на музеите, която РИМ – Бургас ще отбележи на 21 май, събота, от 18:00 до 00:00 ч.